Dziewiąte Otwarte Spotkanie Okołogórskie

Zapraszamy Was wszystkich na pierwsze w 2024 roku wydarzenie z cyklu poznańskich OS-ów – Otwartych Spotkań Okołogórskich Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu. Temat spotkania: „W skale i lodzie gór Kirgistanu – wspinanie w Ala Archa”.
Ala Archa leży zaledwie 35 kilometrów od stolicy Kirgistanu – Biszkeku. Pasmo górskie znane jako Góry Kirgiskie jest częścią niebiańskiego Tien-Shanu. Ten obszar przyciągał nie tylko radzieckich wspinaczy (odbyły się  tam nawet Mistrzostwa ZSRR w Alpinizmie), lecz także naszych rodzimych łojantów: Wojtka Mazika (KW Kraków/KW Poznań), Piotra Rożka (KW Kraków) i Tomka Kujawskiego (KW Wrocław). Pomimo nieprzychylnych warunków pogodowych, chłopcy wzbogacili swój wykaz przejść o:
  • Uczitel (Пик Учителя) – 4560 m n.p.m.(aklimatyzacyjnie);
  • Schwab (Шваб) (5A, VI, 550 m) na Beichechkey (Байчечекей) (4515 m n.p.m.);
  • Platnikow (Плотников) (5A, 500 m) w masywie szczytu Korona (Пик Корона) (4810 m n.p.m.);
  • Nikiforenko (Никифоренко) (5B, V+, A2, 500 m) na najwyższym szczycie Ala Archa – Semenov-Tian-Shansky (Пик Семенова Тян Шанского) (4895 m n.p.m.);
  • Barbera (Барбера) (5B, 900 m) na ikonicznej ścianie Piku Wolnej Korei (Пик Свободная Корея) (4777 m n.p.m.).
Wojtek, który wielu z nas jest już znany z wcześniejszych OS-ów, tym razem opowie o Kirgistanie, swojej wyprawie i wspinaczce w skale i lodzie.
Wyprawa Wojtak odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Związku Alpinizmu!!!

O prelegencie słów kilka…

Wojtek pochodzi ze Śląska, od lat związany z KW Kraków, od niedawna również z KW Poznań. Można go spotkać na treningach z dziabkami w naszej bulderowni.  Swoją przygodę z górami rozpoczął dosłownie od podziemi (jako taternik jaskiniowy), by poprzez wspinanie w każdej postaci (od boulderingu po techniczną wspinaczkę zimową) dotrzeć w góry wysokie.

Miejsce

Nasze kolejne spotkanie odbędzie się u Pana Gara (Dom Tramwajarza) przy ul. Słowackiego 19/21 o godzinie 19.00. Wszystkie informacje możecie śledzić na bieżąco w ramach wydarzenia na Facebooku.

Informacje

Masz jakiekolwiek pytania?

A może także chcesz opowiedzieć o swoich przygodach w ramach naszych spotkań?

Dzwoń lub pisz śmiało do Natalii Kity: tel. 602-344-311 lub e-mail kita.natalia@gmail.com.