OS Yeti

Otwarte spotkania okołogórskie

Mamy przyjemność zaprosić Was wszystkich na piąte (zarazem ostatnie przed przerwą wakacyjną), poznańskie OS-y – Otwarte Spotkania Okołogórskie, których organizatorem jest Klub Wysokogórski w Poznaniu.

To spotkanie to nie lada gratka dla wielbicieli zarówno wspinania wielkościanowego, jak i zimowych krajobrazów!

Marcin ‘Yeti’ Tomaszewski opowie nam o tegorocznej wyprawie na Grenlandię, podczas której powstała droga Fram (700 m, 17 wyciągów). Było to pierwsze wielkościanowe przejście zimą na Grenlandii. Wyczyn ten zajął Marcinowi i Pawłowi Hałdasiowi w sumie 14 dni (od 10 do 24 lutego). Będziemy mieli więc niebywałą okazję, żeby obejrzeć „jeszcze ciepłe” zdjęcia z mroźnej Oqatssut Wall.

O prelegencie słów kilka…

Naszego czerwcowego prelegenta i jego dokonań w ścianach nie sposób przedstawić w kilku słowach. Jak zauważono przy okazji jednej z jego publikacji „…nosi przydomek Yeti. Wszyscy o nim słyszeli, ale niewielu widziało go na żywo, bo często znika, by wspinać się i wytyczać nowe drogi na najtrudniejszych ścianach świata”.

Taternik i alpinista, wspinacz wielkościanowy, członek Kadry Narodowej PZA we wspinaczce wysokogórskiej, instruktor wspinania, autor książek i bajek dla dzieci. Wytyczał nowe drogi na Grenlandii, Ziemi Baffina, Alasce, w Parku Narodowym Yosemite i w Patagonii Argentyńskiej, w Himalajach, w rejonie Baltoro w Karakorum, w górach Qionglai Shan w Chinach, na pustyni Wadi Rum w Jordanii, w Wenezueli, Tajlandii oraz w innych rejonach. Jest laureatem nagród takich, jak Brytan (1997), Kolosy (2004, 2014), czy Złoty Czekan (2005, 2021).

Jednak jego podejście do wspinaczki chyba lepiej od nagród charakteryzują słowa: „Nieraz spędzam w ścianie wiele dni i po powrocie na ziemię od nowa uczę się stąpać po płaskiej powierzchni. W górach jest całkowita cisza, w której można usłyszeć coś ważnego”.

Miejsce

Nasze piąte spotkanie z cyklu poznańskich OSów odbędzie się tym razem w gościnnych progach pubu The Dubliner Irish Pub przy ul. Święty Marcin 80/82 (w Zamku Cesarskim – wejście od ul. Aleja Niepodległości) w Poznaniu. Zaczynamy o godzinie 19.00. Możecie też oczywiście śledzić wszystkie informacje na bieżąco w ramach wydarzenia na Facebooku 😀

Informacje

Masz jakiekolwiek pytania?

A może także chcesz opowiedzieć o swoich przygodach w ramach naszych spotkań?

Dzwoń lub pisz śmiało do Natalii Kity: tel. 602-344-311 lub e-mail kita.natalia@gmail.com.