OS7

Otwarte Spotkania Okołogórskie

Zapraszamy Was wszystkich na siódme poznańskie OS-y – Otwarte Spotkania Okołogórskie, których organizatorem jest Klub Wysokogórski w Poznaniu. Tym razem temat spotkania będzie następujący: „Nie ma takiego miasta jak Chamonix, są Szamotuły – czyli historia o tym, jak zorganizować swoją pierwszą wyprawę, aby odpowiedzieć na pytanie, czy alpejski granit dorównuje temu sokolickiemu”.

Nasi klubowi koledzy Adam, Ernest i dwóch Wojtków w pierwszej części prelekcji opowiedzą nam o tym, jak działają w Grupie Górskiej – jak trenują, szkolą się, a w szczególności, gdzie wyjeżdżają, żeby łoić skałę. Usłyszymy kilka historii z zarówno polskich, jak i zagranicznych wojaży. Dowiemy się m.in.:

 • jak grupowe zatrucie pokarmowe wpływa na zrobienie życiówek?
 • czy w lasach koło Grodziska Wielkopolskiego można się solidnie powspinać na dziabach?
 • czemu chorwackie słońce i nadmorskie wyrypy to świetny wybór na pierwszą przygodę górską zarówno dla harpaganów, jak i dla nowicjuszy?
 • jak przygotować się do wspinania w górach na dolnośląskim podwórku?

W drugiej części skupimy się na relacji z letniego wyjazdu Grupy Górskiej do francuskiego Chamonix i wspinaniu po lokalnych klasykach na Igłach od północy i południa. Panowie opowiedzą nam:

 • jak przygotować się do wyjazdu?
 • jakie drogi wybrać na początek?
 • gdzie krzonować?
 • jak wygląda poranna toaleta oraz nieprzespana noc na lodowcu?

Ponadto rozważymy, dlaczego wjazd kolejką to nie hańba, klasyki to klasyki, a ta mieścina u podnóża Alp to kolebka światowego wspinania.

O prelegentach słów kilka…

 • Wojtek Mazik – pochodzi ze Śląska, od zawsze związany z KW Kraków, od jakiegoś czasu sympatyzuje z Poznaniem. Swoją przygodę z górami rozpoczął dosłownie od podziemi (jako taternik jaskiniowy), by poprzez wspinanie w każdej postaci (od boulderingu po techniczną wspinaczkę zimową) dotrzeć w góry wysokie.
 • Ernest Pielaciński – fanatyk zimowego wspinania. Podobno najbardziej ceni wspinaczki, podczas których jest „zimno, ciemno i straszno”. W swoim kajeciku ma przejścia takie, jak Filar Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, Filar Ganku czy Długosz na Kazalnicy (oczywiście zimą, a jakże!).
 • Wojtek Zieliński – do Klubu wpadł tylko na chwilę, żeby pożyczyć śruby lodowe na wyjazd Grupy Młodzieżowej PZA. Śrub niestety nie dostał, z grupy go wywalili, za to znalazł świetną ekipę do wspinania. Zazwyczaj spotkacie go na sportach w Sokolikach, jednak w tym sezonie kłaniały mu się również tradowe rudawskie klasyki oraz górskie perełki.
 • Adam Kozłowski – swoją górską przygodę wspinaczkową rozpoczął od zimowego przejścia Kuluaru Kurtyki podczas klubowego obozu w Moku. Miłośnik trawersów na Składowej i jeden z ojców założycieli KW Dziabka. Ze względu na ponadnormatywny poziom BMI, swoje nadzieje pokłada już głównie we wspinaniu górskim.

Miejsce

Nasze siódme spotkanie z cyklu poznańskich OSów odbędzie się tym razem w gościnnych progach ścianki wspinaczkowej United przy ul. Unii Lubelskiej 3 (budynek nr 2) w Poznaniu. Zaczynamy o godzinie 19.30. Możecie też oczywiście śledzić wszystkie informacje na bieżąco w ramach wydarzenia na Facebooku 😀

Informacje

Masz jakiekolwiek pytania?

A może także chcesz opowiedzieć o swoich przygodach w ramach naszych spotkań?

Dzwoń lub pisz śmiało do Natalii Kity: tel. 602-344-311 lub e-mail kita.natalia@gmail.com.